Artsliste

Officiel artsliste for Vestjylland (tidl. Ringkøbing Amt) - Total 360 arter

Udarbejdet af Ole Amstrup.

Fugle som er markeret med et * er SU fugle for hele landet. Fugle som er markeret med ** er lokale SU-arter. Fremtidige fund af disse skal sendes og godkendes før der må refereres til dem.

--------------------------------------------------------------------------------
Lommer
Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
Islom (Gavia immer)
Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)

Lappedykkere
Lille Lappedykker (Tachybaptus rufficollis)
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
Sorthalset Lappedykker (Pidiceps nigricollis)


Egentlige Stormfugle
Mallemuk (Fulmarus glacialis)
Kuhls Skråpe* (Calonectris diomedea)
Balearskråpe* (Puffinus mauretanicus)
Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
Sodfarvet Skråpe (Puffinus griseus)

Stormsvaler
Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)

Suler
Sule (Sula sula)

Skarver
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Topskarv* (Phalacrocorax aristotelis)

Fregatfugle
Amerikansk Fregatfugl* (Fregata magnificens)

Hejrer
Rørdrum (Botaurus stellaris)
Dværghejre* (Ixobrychus exilis)
Tophejre* (Ardeola ralloides)
Kohejre* (Bubulbus ibis)
Silkehejre (Egretta garzetta)
Sølvhejre (Egretta alba)
Purpurhejre* (Ardea purpurea)
Fiskehejre (Ardea cinerea)

Storke
Sort Stork (Ciconia nigra)
Hvid Stork (Ciconia ciconia)

Ibiser
Skestork (Platalea leucorodia)
Sort Ibis* (Plegadis falcinellus)

Egentlige andefugle
Knopsvane (Cygnus olor)
Pibesvane (Cygnus columbianus)
Sangsvane (Cygnus cygnus)
Sædgås (Anser fabalis)
- Taigasædgås (Anser fabalis fabalis)
- Tundrasædgås (Anser fabalis rossicus)
Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
Blisgås (Anser albifrons)
- Almindelig Blisgås (Anser albifrons albifrons)
- Grønlandsk Blisgås (Anser albifrons flavirostris)
Dværggås (Anser erythropus)
Grågås (Anser anser)
Bramgås (Branta leucopsis)
Knortegås (Branta bernicla)
- Lysbuget Knortegås (Branta bernicla hrota)
- Mørkbuget Knortegås (Branta bernicla bernicla)
- Sortbuget Knortegås (Branta bernicla nigricans)
Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
Canadagås (Branta canadensis)
Nilgås (Alopochen aegyptiacus)
Rustand (Tadorna ferruginea)
Gravand (Tadorna tadorna)
Pibeand (Anas penelope)
Amerikansk Pibeand* (Anas americana)
Knarand (Anas strepera)
Krikand (Anas crecca)
Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
Gråand (Anas platyrhynchos)
Spidsand (Anas acuta)
Atlingand (Anas querquedula)
Blåvinget And* (Anas discors)
Skeand (Anas clypeata)
Rødhovedet And (Netta rufina)
Taffeland (Aythya ferina)
Hvidøjet And* (Aythya nyroca)
Troldand (Aythya fuligula)
Halsbåndstroldand* (Aythya collaris)
Bjergand (Aythya marita)
Lille Bjergand* (Aythya affinis)
Stellersand** (Polysticta stelleri)
Ederfugl (Somateria mollissima)
Havlit (Clangula hyemalis)
Sortand (Melanitta nigras)
Brilleand* (Melanitta perspicillata)
Fløjlsand (Melanitta fusca)
Hvinand (Buchephala clangula)
Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
Stor Skallesluger (Mergus merganser)
Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)

Høgefugle
Hvepsevåge (Pernis apivorus)
Sort Glente (Milvus migrans)
Rød Glente (Milvus milvus)
Havørn (Haliaeetus albicilla)
Rørhøg (Circus aeruginosus)
Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
Steppehøg (Circus macrourus)
Hedehøg (Circus pygargus)
Duehøg (Accipiter gentilis)
Spurvehøg (Accipiter nisus)
Musvåge (Buteo buteo)
Fjeldvåge (Buteo lagopus)
Slangeørn* (Circaetus gallicus)
Lille Skrigeørn* (Aquila pomarina)
Kongeørn (Aquila chrysaetos)

Fiskeørne
Fiskeørn (Pandion haliaetus)

Falke
Tårnfalk (Falco tinnunculus)
Lille Tårnfalk* (Falco naumanni)
Aftenfalk (Falco vespertinus)
Dværgfalk (Falco columbarius)
Lærkefalk (Falco subbuteo)
Eleonorafalk* (Falco eleonorae)
Jagtfalk* (Falco rusticolus)
Vandrefalk (Falco peregrinus)

Fasanfugle
Fasan (Phasianus colchicus)
Urfugl (Tetrao tetrix)
Agerhøne (Perdix perdix)
Vagtel (Coturnix coturnix)

Vandhøns
Vandrikse (Rallus aquaticus)
Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
Engsnarre (Crex crex)
Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
Blishøne (Fulica atra)

Traner
Trane (Grus grus)
Jomfrutrane* (Anthropoides virgo)

Trapper
Dværgtrappe* (Tetrax tetrax)

Strandskader
Strandskade (Haematopus ostralegus)

Klyder
Stylteløber* (Himantopus himantopus)
Klyde (Recurvirostra avosetta)

Trieler
Triel* (Burhinus oedicnemus)

Braksvaler
Braksvale* (Rødvinget Braksvale) (Glareola pratincola)
Sortvinget Braksvale* (Glareola nordmanni)
- Braksvale sp.* (Glareola pratincola/nordmanni)

Brokfugle
Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
Amerikansk Hjejle* (Charadrius dominica)
Sibirisk Hjejle* (Pluvialis fulva)
- Sibirisk/Amerikansk Hjejle* (P. fulva/dominica)
Hjejle (Pluvialis apricaria)
Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
Sumpvibe* (Chettusia leucura)
Vibe (Vanellus vanellus)

Sneppefugle
Islandsk Ryle (Calidris canutus)
Sandløber (Calidris alba)
Dværgryle (Calidris minuta)
Temmincksryle (Calidris temminckii)
Hvidrygget Ryle* (Calidris fuscicollis)
Stribet Ryle (Calidris melanotos)
Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
Almindelig Ryle (Calidris alpina)
Kærløber (Limicola falcinellus)
Prærieløber* (Tryngites subruficollis)
Gulbenet Klire* (Tringa flavipes)
Brushane (Philomachus pugnax)
Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
Tredækker (Gallinago media)
Skovsneppe (Scolopax rusticola)
Langnæbbet Sneppeklire* (Limnodromus scolopaceus)
- Sneppeklire sp.* (L. scolopaceus/griseus)
Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
- Islandsk Stor Kobbersneppe (Limosa limosa islandica)
Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
Lille Regnspove (Numenius phaeopus)
Stor Regnspove (Numenius arquata)
Bartramsklire* (Bartramia longicauda)
Sortklire (Tringa erythropus)
Rødben (Tringa totanus)
Damklire (Tringa stagnatilis)
Hvidklire (Tringa nebularia)
Svaleklire (Tringa ochropus)
Tinksmed (Tringa glareola)
Terekklire* (Xenus cinereus)
Mudderklire (Actitis hypoleucos)
Stenvender (Arenaria interpres)
Wilsons Svømmesneppe* (Phalaropus tricolor)
Odinshane (Phalaropus lobatus)
Thorshane (Phalaropus fulicaria)

Kjover
Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
Storkjove (Catharacta skua)

Måger
Sorthovedet Måge (Larus melanocephalus)
Dværgmåge (Larus minutus)
Rosenmåge* (Rhodostethia rosea)
Sabinemåge (Larus sabini)
Hættemåge (Larus ridibundus)
Stormmåge (Larus canus)
Sildemåge (Larus fuscus)
Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
Sølvmåge (Larus argentatus)
Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
Gråmåge (Larus hyperboreus)
Svartbag (Larus marinus)
Ride (Rissa tridactyla)
Ismåge* (Pagophila eburnea)

Terner
Sandterne** (Gelochelidon nilotica)
Rovterne (Sterna caspia)
Splitterne (Sterna sandvicensis)
Fjordterne (Sterna hirundo)
Havterne (Sterna paradisaea)
Rosenterne* (Sterna dougallii)
Dværgterne (Sterna albifrons)
Hvidskægget Terne* (Chlidonias hybridus)
Sortterne (Chlidonias niger)
Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)

Alkefugle
Lomvie (Uria alga)
Polarlomvie* (Uria lomvia)
Alk (Alca torda)
Tejst (Cepphus grylle)
Søkonge (Alle alle)
Lunde (Fratercula arctica)

Sandhøns
Steppehøne* (Syrrhaptes paradoxus)

Egentlige duer
Huldue (Columba oenas)
Ringdue (Columba palumbus)
Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
Turteldue (Streptopelia turtur)
Klippedue (Columba livia)

Gøge
Skadegøg* (Clamator glandarius)
Gøg (Cuculus canorus)

Slørugler
Slørugle (Tyto alba)
- Hvidbrystet Slørugle (Tyto alba alba)

Egentlige ugler
Stor Hornugle (Bubo bubo)
Sneugle* (Nyctea scandiaca)
Høgeugle* (Surnia ulula)
Kirkeugle (Athena noctua)
Natugle (Strix aluco)
Skovhornugle (Asio otus)
Mosehornugle (Asio flammeus)
Perleugle** (Aegolius funereus)

Egentlige natravne
Natravn (Caprimulgus nubicus)

Egentlige sejlere
Mursejler (Apus apus)
Alpesejler* (Apus melba)

Isfugle
Isfugl (Alcedo atthis)

Biædere
Biæder (Merops apiaster)
Grøn Biæder* (Merops orientalis)

Ellekrager
Ellekrage* (Coracias garrulus)

Hærfugle
Hærfugl (Upupa epops)

Spætter
Vendehals (Jynx torquilla)
Grønspætte (Picus viridis)
Sortspætte (Dryocopus martius)
Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
Lille Flagspætte (Dendrocopos minor)

Lærker
Korttået Lærke* (Calandrella brachydactyla)
Toplærke (Galerida cristata)
Hedelærke (Lullula arborea)
Sanglærke (Alauda arvensis)
Bjerglærke (Eremophila alpestris)

Svaler
Digesvale (Riparia riparia)
Landsvale (Hirundo rustica)
Rødrygget Svale (Hirundo daurica)
Bysvale (Delichon urbica)

Vipstjerter
Storpiber (Anthus richardi)
Mongolsk Piber* (Anthus godlewskii)
Markpiber (Anthus campestris)
Skovpiber (Anthus trivialis)
Engpiber (Anthus pratensis)
Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
Skærpiber (Anthus petrosus)
Bjergpiber (Anthus spinoletta)
Gul Vipstjert (Motacilla flava)
- Gulhovedet Vipstjert (Motacilla flava flavissima)
- Sorthovedet Gul Vipstjert* (Motacilla flava feldegg)
- Nordlig Gul Vipstjert (Motacilla flava thunbergi)
Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
Citronvipstjert* (Motacilla citreola)
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
- Sortrygget Vipstjert (Motacilla alba yarrellii)

Silkehaler
Silkehale (Bombycilla cedrorum)

Vandstære
Vandstær (Cinclus cinclus)

Gærdesmutter
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)

Jernspurve
Jernspurv (Prunella modularis)

Drosselfugle
Rødhals (Erithacus rubecula)
Nattergal (Luscinia luscinia)
Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
Blåhals (Luscinia svecica)
- Nordlig Blåhals (L. s. svecica)
- Sydlig Blåhals (L. s. cyanecula)
Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
Bynkefugl (Saxicola rubetra)
Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola torquatta)
- Sibirisk Sortstrubet Bynkefugl* (Saxicola torquata maura)
Alm. Stenpikker (Oenanthe isabellina)
Ørkenstenpikker* (Oenanthe deserti)
Ringdrossel (Turdus torquatus)
Solsort (Turdus merula)
Sortstrubet Drossel* (Turdus ruficollis atrogularis)
Sjagger (Turdus pilaris)
Sangdrossel (Turdus philomelos)
Vindrossel (Turdus iliacus)
- Islandsk Vindrossel* (Turdus iliacus coburnii)
Misteldrossel (Turdus viscivorus)

Sangere
Stribet Græshoppesanger* (Locustella lanceolata)
Græshoppesanger (Locustella certhiola)
Flodsanger (Locustella fluviatilis)
Savisanger (Locustella luscinioides)
Vandsanger* (Acrocephalus paludicola)
Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
Lille Rørsanger* (Acrocephalus agricola)
Kærsanger (Acrocephalus palustris)
Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
Drosselrørsanger (Acrocephalus stentoreus)
Hvidskægget Sanger* (Sylvia cantillans)
Sorthovedet Sanger* (Sylvia melanocephala)
Høgesanger (Sylvia nisoria)
Gærdesanger (Sylvia curruca)
Tornsanger (Sylvia communis)
Havesanger (Sylvia borin)
Munk (Sylvia atricapilla)
Nordsanger* (Phylloscopus borealis)
Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
Schwarz' Løvsanger* (Phylloscopus schwarzi)
Brun Løvsanger* (Phylloscopus fuscatus)
Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
Gransanger (Phylloscopus collybita)
- Sibirisk Gransanger (Phylloscopus collybita tristis)
Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
Fuglekonge (Regulus regulus)
Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicpillus)

Fluesnappere
Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
Hvidhalset Fluesnapper** (Ficedula albicollis)

Timialer
Skægmejse (Panurus biarmicus)

Halemejser
Halemejse (Aegithalos caudatus)

Mejser
Sumpmejse (Parus palustris)
Topmejse (Parus cristatus)
Fyrremejse (Parus montanus)
Sortmejse (Parus ater)
Blåmejse (Parus caeruleus)
Musvit (Parus major)

Spætmejser
Spætmejse (Sitta europaea)

Træløbere
Træløber (Certhia familiaris)
Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)

Pungmejser
Pungmejse (Remiz pendulinus)

Piroler
Pirol (Oriolus oriolus)

Tornskader
Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
Rosenbrystet Tornskade* (Lanius minor)
Stor Tornskade (Remis pendolinus)
Sydlig Stor Tornskade* (Steppetornskade) (Lanius meridionalis pallidirostris)
Rødhovedet Tornskade* (Lanius senator)

Kragefugle
Skovskade (Garrulus glandarius)
Husskade (Pica pica)
Nøddekrige (Nycifraga caryocatactes)
Allike (Corvus monedula)
Råge (Corvus frugilegus)
Gråkrage (Corvus corone)
Sortkrage (Corvus cornix)
Ravn (Corvus corax)

Stære
Stær (Sturnus vulgaris)
Rosenstær (Sturnus roseus)

Spurve
Gråspurv (Passer domesticus)
Skovspurv (Passer montanus)

Finker
Bogfinke (Fringilla coelebs)
Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
Gulirisk (Serinus serinus)
Grønirisk (Carduelis chloris)
Stillits (Carduelis carduelis)
Grønsisken (Carduelis spinus)
Tornirisk (Carduelis cannabina)
Bjergirisk (Carduelis flavirostris)
Stor Gråsisken (Carduelis flammea)
Lille Gråsisken (Carduelis cabaret)
Hvidsisken (Carduelis hornemanni)
Krognæb* (Pinicola enucleator)
Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
Ørkendompap* (Bucanetes githagineus)
Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)

Værlinger
Laplandsværling (Calcarius lapponicus)
Snespurv (Plectrophenax nivalis)
Hvidkindet Værling* (Emberiza leucocephalos)
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Hortulan (Emberiza hortulana)
Pileværling* (Emberiza rustica)
Dværgværling* (Emberiza pusilla)
Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
Hætteværling* (Emberiza melanocephala)
Kornværling (Miliaria calandra)

Det lidt mere tvivlsomme
Lille Flamingo
Chileflamingo
Eur. Flamingo
Snegås
Indisk Gås
Brudeand
Sort Svane
Hjelmskallesluger
Kalkungrib